Návrat na Hliněnou řeku
Vodácká expedice na etiopskou řeku Omo a Dintchiya
Listopad 2024 – Sedmnáct let po dramatické expedici na Hliněnou řeku (Dintchiyu) v Etiopii se český filmař a dobrodruh Petr Kašpar společně s novým týmem vrátil na do Etiopie na řeku Dintchiyu. Doprovod mu dělali ultramaratonec Pavel Paloncý, ultracyklistka Markéta Peggy Marvanová a sportovec Tomáš Matera. Cílem výpravy bylo dokončit splutí řeky Dintchiya a také řeky Omo, která protéká kmenovým územím původních obyvatel Afriky.
Příběh z roku 2007: Dramatický únik z džungle
Při první výpravě v roce 2007 se vodáci vedení Petrem Kašparem pokusili splout řeku Omo. Kvůli touze po světových prvo sjezdech zamířili na neznámý přítok – řeku Dintchiyu. Po sedmi dnech na řece se expedice ocitla na hraně fyzických i psychických sil. Dramatické peřeje, nesjízdné úseky, zablokovaná koryta a úraz jednoho z členů přiměly tým ukončit plavbu. Následoval čtyřdenní únik džunglí do civilizace, při němž se vodáci, dehydrovaní a vyčerpaní, dostali do vesnice Duba Yaneba.
Pomoc jim poskytl mladý učitel Firew Gezaheghne, který jako jediný ve vesnici mluvil anglicky. S jeho pomocí a za přispění místních obyvatel se týmu podařilo dostat zpět do města Bonga. Výměnou za pomoc darovali vodáci obyvatelům vesbice kytaru, která měla původně sloužit k navázání kontaktů s obyvateli na řece Omo. Tento dar později získal zvláštní význam.
Cesta Firewa Gezaheghne do Česka a návrat domů v roce 2010
Půl roku po návratu do České republiky přišel Petru Kašparovi dopis. Frirew získal díky své houževnatosti a podpoře vodáků české vízum a možnost studovat na Zemědělské univerzitě v Praze. Rok po expedici přiletěl do České republiky, kde zahájil vysokoškolská studia.
Firewův příběh odhodlání a cesty za vzděláním inspiroval Petra Kašpara a novináře Marka Kožušníka k dalšímu návratu do Etiopie. V roce 2010 se společně s Firewem vrátili, aby zdokumentovali jeho příběh a přiblížili jeho rodině a komunitě, čeho dosáhl. Návrat byl mimořádně emotivní.
2024: Návrat na Dintchiyu
V květnu 2024 se Petr Kašpar rozhodl vrátit na řeku Dintchiyu. V doprovodu Pavla Paloncýho, Markéty Peggy Marvanové a Tomáše Matery se tým na konci října tohoto roku ocitl opět ve městě Bonga na západě Etiopie. Modernizace oblasti byla znatelná – mobilní sítě, nové silnice a infrastruktura zcela změnily charakter města. I přesto si Dintchiya zachovala svůj divoký charakter.
První den na řece byl poznamenán vysokým stavem vody a přívalovými dešti. Vysoký průtok znemožnil plavbu těžkými úseky. Po důkladném zvážení se tým rozhodl ukončit plavbu a přesunout se na řeku Omo.
Řeka Omo: Meandry času
Na řece Omo, která v posledních letech prošla výraznými změnami kvůli stavbě přehrad, tým nastoupil na úsek pod městem Mursi Hana. Cesta vedla přes území kmene Mursi, kde se členové expedice setkali s tradičními zvyky, ale také s moderními výzvami, jako byla hustá osídlení břehu řeky a náročná jednání s místními obyvateli. Výpravu provázelo napětí, které kulminovalo setkáním s ozbrojeným mužem, který neváhal použít svoji zbraň Kalašnikov AK-47.
I přes tyto výzvy tým pokračoval do města Kangaten na území kmene Nyangatom a dále do cílového města Omorate.
Závěr: Splněný sen a reflexe změn
„Návrat na Hliněnou řeku byl pro mě nejen splněním dávného snu, ale i cestou za pochopením změn, které zasahují svět. Příběh Firewa Gezaheghne a setkání s řekou Dintchiyou nám ukázaly, jak pevná vůle a respekt k přírodě mohou měnit životy i pohled na svět,“ shrnul Petr Kašpar.
Tato expedice byla více než jen dobrodružnou výpravou – byla sondou do změn, které ovlivňují nejen řeky, ale i komunity, krajinu a vztah člověka k přírodě.
Kontakt:
Petr Kašpar
Ředitel Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu – MHFF Teplice nad Metují
E-mail: petr@mhff.cz
GSM: 725 339 580